Region Officers and Staff


Director:
John Donnelly
6275 Scarborough Drive SE,
Ada, MI 49301-9182
(616) 893-5302

Assistant RDs:
Chip Knappen (Alpine Proficiency)
121 Pinecove Circle,
Kalamazoo, MI 49006
(w) 269 741-4141 ext. 254
(c ) 269 352-3274

 

Pat Livingston (OEC, Awards, Elections)
5030 N. Quail Crest Dr. SE
Grand Rapids, MI 49546
(h) 616 949-7473  (c) 616-481-7167

Secretary:
Jim Tuinier
14787 Trillium Dr,
Augusta, MI  49012
(h) 269-731-4399
(c) 269-209-4464

Blue and Gold Editor:
Matt Chapman
1341 Northlawn St NE,
Grand Rapids, MI 49505
(989) 430-1763

Treasurer:
Adam Medema
1627 Sherwood Dr. SE
Grand Rapids, MI 49506
(231) 830-4350

 

Web Site Editor:
Jon  Kelder
O-502 Jackson Street
Grandville, MI  49418
(616) 293-5429

 


Section Chiefs


WM1
Timber Ridge & Bittersweet
Steve Peltz
8871 N 48th Street
Augusta,  MI  49012
269-731-5295

WM2
WM Nordic &
Cannonsburg
Kevin Barrons
1346 Apple Creek Dr.SE
Grand Rapids, MI 49546
C: (616) 293-5717
H: (616) 914-8838

WM3
Crystal Mtn & Caberfae
Lourie Hurley
2151 Griggs St SE
Grand Rapids, MI 49506-4610
(616) 634-3685


Region Program Advisors


Alpine NSP-C Ski School
Erica Krol
28015 N. Lake Dr.
Gobles, MI  49055
(c)269-598-3563
269 628-7702

Alpine Proficiency

Alpine Snowboard Advisor

Kathy Brennan
269-744-6876

Outdoor Emergency Transportation (OET)/
Alpine Toboggan IT Coordinator

Shawn Rhoda
2630 Thayer Ave.
Kalamazoo, MI  49004
269-312-3636

Avalanche Advisor
Michael T. Walenta
2449 Rockhill Dr NE
Grand Rapids, MI 49525
(c)616-240-6576
(w)616-331-6675

Awards Advisor
Rog Brands
(retiring)
2862 52nd Street SW
Grandville, MI 49418-9705
(616) 318-6043

Jacob Clemons
676 64th Street
South Haven, MI  49080
269-207-2247

Certified Coordinator
Hal Froot
135 Campau Cir NW
Grand Rapids, MI 49503-2661
(616) 235-0161

Instructor Development
Pat Livingston
5030 N. Quail Crest Dr. SE
Grand Rapids, MI 49546
(h) 616 949-7473  (c) 616-481-7167

Elections Coordinator Advisor
Pat Livingston
5030 N. Quail Crest Dr. SE
Grand Rapids, MI 49546
(h) 616 949-7473  (c) 616-481-7167

Legal Advisor
Steffany Dunker

Mountain Travel and Rescue
Michael T. Walenta
2449 Rockhill Dr NE
Grand Rapids, MI  49525
(c)616-240-6576
(w)616-331-6675

National Appointment and
Leadership Commendation
Review Board
Sue Brann
4335 56th St SW
Wyoming, MI  49418
616-690-7927

Regional OEC Advisor (ROA)

Doug Mesara
131 Merriweather Ln
Kalamazoo, MI 49006
(c) 269-908-2666

Telemark Advisor
John Mallett
1350 Holiday Lane
Portage, MI  49024
Cell: 269-760-3098

Women’s Program Advisor
Jackie Bottomley
5219 E 32 Rd
Cadillac, MI 49601
231-878-3570

Safety Advisor
Dave Menke
616-481-3759

CPR Coordinator

Mike Oliver
269-830-8041

 

Youth Adult Advisor (YAP)

Maddie Dodson-Garret
4045 South Luce Ave.
Fremont, MI 49412
(231) 224-3585

Senior Program Advisor
Sue Brann
4335 56th St SW
Wyoming, MI  49418
616-690-7927

Senior Hill Advisor
Kyle Jones
2188 Smith’s Crossing Rd
Midland, MI  48640
(989) 832-1811 (h)
(989) 245-2604 (c)

 

OEC_MSP Coordinator

Jenn Squires

Alumni Advisor
Tony Wolfer
7840 Meyers Lake Road
Rockford, M  49341

..

 

 

..


Patrol Representatives


Bittersweet
Doug Haase
14587 Doster Rd
Plainwell, MI  49080
(269) 207-2247

Caberfae Peaks
Dennis Menke
5955 19 Mile Rd, NE
Cedar Springs, MI 49319
(616) 581-6173

Cannonsburg
Matt Chapman
(616) 340-9878

WM Nordic
Mike Oliver 
1292 Cherokee Dr
Union City, MI  49094
(269) 967-6422

Crystal Mountain
Chip Hurley
2151 Griggs St SE
Grand Rapids, MI 49506-4610
(616) 304-5410

Jackie Bottomley
5219 E 32 Rd
Cadillac, MI 49601
(231) 878-3570

Timber Ridge
Jason Kovacs
(269) 488-4159